4.2.3.1 Pogodba o poslovodenju (komentar)
Ana Lešnik
S pogodbo o poslovodenju se ureja poslovno razmerje, v katerem družba zaupa vodenje in operativno kontrolo nad družbo poslovodstvu za določeno obdobje in za nadomestilo. Stranka, ki opravlja poslovodstvo, ni v delovnem razmerju z družbo, zaradi česar je v predmetnem razmerju, veliko bolj kot v delovnem razmerju, poudarjena avtonomija volje strank in enakopravnost pogodbenih partnerjev.
Poslovodne osebe so osebe, ki so po Zakonu o gospodarskih družbah (ZGD-1) in aktih družbe pooblaščene, da vodijo njene posle. Poslovodne osebe so hkrati tudi zastopniki družbe.
Pogodba o poslovodenju je sklenjena med družbo in poslovodjo ali med lastnikom družbe in poslovodjo. Pri običajnih pogodbah o poslovodenju lastnik družbe priskrbi kapital in druga delovna sredstva, medtem ko poslovodja ponudi upravljavske in druge tehnične izkušnje za plačilo ali druge oblike nadomestila, ki jih zahteva. Poslovodja je lahko tako pravna kot fizična oseba.
Poslovodja je fizična oseba
Ko funkcijo poslovodenja opravlja fizična oseba mora ta, ob predpostavki, da je bistveni element pogodbe o poslovodenju "nakup izkušenj s področja poslovodenja", osebno opravljati to funkcijo.
Poslovodja je pravna oseba
Drugače je v primerih, ko je poslovodna oseba pravna oseba, ki opravlja poslovodno funkcijo prek oseb, ki za to pravno osebo opravljajo naloge…