Danes je 21.12.2024
Input:

Zaposlovanje tujcev v Sloveniji

12.9.2018, , Vir: Verlag DashöferČas branja: 9 minut

Vsebino celotne on-line klepetalnice v pdf obliki si lahko naložite tukaj.

S 1. 12. 2018 imamo namen v naši tovarni zaposliti Srba, ki naj bi se takrat tudi preselil v Slovenijo. Sicer je samski in bo prebival v najetem stanovanju. Verjetno bo postal davčni resident Slovenije šele v 2019, ko bo v Sloveniji prisoten več kot 183 dni?

Slovenija ima več kriterijev za rezidentski status, in sicer:

  • Prijava stalnega prebivališča v Sloveniji – tega kriterija kot državljan tretje države, ki se je na novo priselil v Slovenijo, ne bo izpolnjeval;
  • Prisotnost več kot 183 dni v koledarskem letu v Sloveniji – ta kriterij bo predvidoma izpolnil šele v 2019;
  • Center življenskih interesov v Sloveniji – glede na to, da je samski, bodo tu prevagale njegove ekonomske vezi in ker bo zaposlen pri slovenskem delodajalcu, vključen v sistem socialnega zavarovanja v Sloveniji ter imel na voljo prebivališče v Sloveniji, se bo štelo, da je središče njegovih življenjskih interesov v Sloveniji od 1. 12. 2018 dalje.

Posledično se bo štel za davčnega rezidenta Slovenije od 1. 12. 2018 dalje in ne šele v 2019. Res pa je, da boste REK obrazec za rezidenta lahko oddali šele, ko bo kot davčni rezident vpisan v davčni register, za kar bo moral podati ustrezno vlogo pri FURS.

Kako so priznane stopnje izobrazbe za delavce BIH pri nas? Če se ne prizna enako, kako se to lahko uredi?

V postopku pridobivanja dovoljenj za delavce se v primerih, ko kolektivna pogodba ali splošni akt delodajalca med pogoji za opravljanje dela zahteva določeno stopnjo oziroma vrsto izobrazbe, ustreznost v tujini pridobljene izobrazbe dokazuje s fotokopijo overjene listine o izobraževanju in njenim prevodom v slovenski jezik. Izvirnik listine o izobraževanju, katerega fotokopija se