7.1.54 Zaposlovanje tujcev: odgovori na vprašanja
Strokovni avtorski kolektiv Odvetniške pisarne Bohl d.o.o.
Po moji izkušnji je tujec (iz EU) lahko uredil na UE vlogo in pridobil prvo enotno dovoljenje. Odpravil pa se je tja s pogodbo o zaposlitvi, zavarovanjem, dokazilom o prebivališču in potnim listom. Ali je v primerih tujcev iz EU drugače?
Enaki pogoji, kot veljajo za zaposlitev državljanov Slovenije, veljajo tudi v primeru zaposlitve državljanov EU, Norveške, Islandije, Lihtenštajna in Švice, saj velja zanje prost dostop na trg dela. Iz navedenega sledi, da državljani EU ne potrebujejo soglasja k enotnemu dovoljenju, modri karti EU ali brez dovoljenja za sezonsko delo, saj je slednje sestavljeno iz soglasja za zaposlitev in dovoljenja za prebivanje. Takšni delavci potrebujejo zgolj dovoljenje za prebivanje, tj. če želijo prebivati na območju Republike Slovenije dlje kot 90 dni od dneva vstopa v državo. V skladu s 120. členom Zakona o tujcih (Ur. l. RS, št. 91/21 s spremembami, v nadaljevanju: ZTuj-2) je državljanu EU, ki se namerava zaposliti ali delati v Republiki Sloveniji, lahko izdano potrdilo o prijavi prebivanja, če ima veljavno osebno izkaznico, potrdilo delodajalca, da ga bo zaposlil, oziroma dokazilo o zaposlitvi ali opravljanju dela, kadar je že zaposlen ali že opravlja delo ter veljavno delovno dovoljenje, kadar, zaradi ukrepa vlade, nima prostega dostopa na trg dela, ali ker tako določa mednarodna pogodba.
Ali res delavec s potrdilom o pravočasno oddani vlogi ne more delati pri delodajalcu? Saj je to podlaga tudi da mu za 3 mesece podaljšamo zavarovanje?
Osmi odstavek 37. a člena ZTuj-2 tujcu omogoča, da če…